Gap gezileri, Güneydoğu gezilecek yerler, görülmesi gereken mekanlar ve tarihi köşeleri keşfe çıkarıyor…

Tarihte Yukarı Mezopotamya olarak bilinen topraklar, içinde onlarca medeniyeti ve kültürü barındırmış, Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Buradaki şehirlerimiz, çok büyük bir kültürel mirasın üzerine kurulmuştur. Gap turları, bize bu gölgenin en güzel köşelerini gezdiriyor.

Özellikle son 10 yıldır yöreye düzenlenen turizm amaçlı geziler Gap turu adı altında yapılmakta olup, ekonomik ve turizm anlamında bölgeye büyük katkı sağlamaktadır. Güneydoğu gezilecek yerler içinde, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Mardin ve Antakya şehirleri, buralardaki tüm tarihi yerler dolaşılıp farklı bir coğrafya ve kültür tanınmış oluyor. Ayrıca Anadolu mimarisine sahip otellerde konaklanıyor ve geleneksel eğlencelerle keyifli vakit geçiriliyor. 

Siz de Gap turu sırasında Güneydoğu’nun sıcaklığını hissedecek, Hasankeyf, Nemrut Dağı gibi dünya kültür mirası listesindeki ören yerlerini görecek ve çok farklı bir tatil yapacaksınız. Gap turları gezilecek yerler rotası ile sizi çok eğlendirecek…

Bahsettiğimiz gibi gezilecek yer sayısının fazla olduğu yörede, uzun ama keyifli yolculuklar sizi bekliyor. 2 geceden başlayan 10 güne kadar olan seyahat seçenekleriyle Güneydoğu’yu keşfe çıkabilirsiniz. Yazımızın devamını inceleyerek Güneydoğu gezilecek yerler listemizi görebilir rotanızı en beğendiğiniz yöne çevirebilirsiniz. Güneydoğu’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Ancak her tur firmasının belirlediği ve en çok ziyaret edilen tarihi ve turistik mekanların listesi bulunur. Biz de sizlere kendi gezi listemizden örneklerle Adana’dan Hatay’a kadar bölgenin en önemli yerlerini anlatacağız. Hititlerden Osmanlıya uzanan kültürel mirası gözlemlemeniz için turunuzu en ince ayrıntısına kadar düşündük. Kağıt ve kalemi elinize alın, Güneydoğu gezilecek yerler
listenizi oluşturun.

TARİHİ YÖRENİN ÜNLÜ YERLERİ

Güneydoğu’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Ancak her tur firmasının belirlediği ve en çok ziyaret edilen tarihi ve turistik mekanların listesi bulunur. Biz de sizlere kendi gezi listemizden örneklerle Adana’dan Hatay’a kadar bölgenin en önemli yerlerini anlatacağız. Hititlerden Osmanlıya uzanan kültürel mirası gözlemlemeniz için turunuzu en ince ayrıntısına kadar düşündük. Kağıt ve kalemi elinize alın, Güneydoğu gezilecek yerler listenizi oluşturun.

İşte Güneydoğu Gezilecek Yerler:


Hasankeyf: Dicle nehrinin ikiye ayırdığı Batman’ın ilçesidir. 10.000 yılı aşkın tarihi olan ve kültürel hazineye sahip bir yerdir. Güneydoğu’da görebileceğiniz en muhteşem tarihi eserlerden biridir.


Nemrut Dağı: Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer alan 2.150 metre yüksekliğinde bir dağ olup, milattan önceki krallıklardan Yunan ve Perslerin heykelciklerinin, kral başlarının, oyma taş mezarların bulunduğu, Unesco dünya mirası listesindeki çok önemli bir tarihi yerdir. Gap turları buraya uğramadan geziyi tamamlamazlar.


Harran Ovası: Tarihi Harran kentinin üzerinde olduğu, adından milattan önceki dönemde de bahsedilen, Şanlıurfa’dan Suriye sınırına kadar uzanan çok geniş bir ovadır. Adı şarkılara konu olmuş Harran Ovası, Güneydoğu gezilecek yerler listenizin başında gelmelidir.

Mardin Evleri: Sarı kalker taşından yapılan, çok eski yıllardan bu yana dayanan dış yapısıyla ünlü, taş ağırlıklı, çok penceresi olmayan farklı bir mimariyle yapılan evlerdir. Her yıl on binlerce kişinin ziyaretine uğrar.

Balıklı Göl: Şanlıurfa şehir merkezinde bulunan, Hz.İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen, içinde kutsal sayılan balıkların yüzdüğü alandır. İlin en çok ziyaretçi çeken yeridir. Gap gezileri kapsamında da ziyaret edilir.


Halfeti Gölü: 15 yıl önce yapılan Birecik barajının sularıyla su altında kalmış olan bölgede yapay bir göl oluşmuş durumda. Doğanın içinde oluşan bu gölde şimdileri tekne turları düzenleniyor. Gap turları kapsamında katılmak isterseniz tekne turları ile Halfeti’yi görebilirsiniz.

Atatürk Barajı: Fırat Nehri üzerindeki baraj, 1983’te yapılmaya başlanıp 1992’de hizmete açılmıştır. Şanlıurfa sınırları içerisinde olup 170 metre yüksekliğindedir.

Eski Antep Çarşısı: Turistik çarşı olarak da bilinir. Gaziantep’in Şahinbey ilçesindedir. 4 adet giriş çıkış kapısı bulunup 4 dönümlük bir alana kurulmuştur. Gap gezileri genelde burada alışveriş yaparak noktalanır. Sevdiklerinize yörenin özel hediyeliklerinden alabilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi: Gaziantep’te olup, dünyanın önemli müzeleri arasındadır. Roma ve Geç Antik Döneme ait mozaik, fresk, çeşme, sütun ve heykeller vardır.

Medusa Cam Eserler Müzesi: Eski Antep evlerinden birinin restoresi ile oluşan mekanda Eski Tunç Çağına, Roma dönemine ait bronz figürler, İslami döneme ait sikkeler, cam şişeler, bilezikler, kandiller, Roma döneminden kalma cam bardaklar ve kaplar sergilenmektedir.

Dülük Antik Kenti: Gaziantep’te bulunmakta olur Türkiye’nin hala yaşanılan en eski kentidir. Bakır Çağı’ndan kalma eserler, taş evler, mühür baskılar ve heykeller bulunmaktadır. Güneydoğu gezilecek yerler rotanıza dahil etmelisiniz.

Dara Harabeleri: Güneydoğu’nun Antik Efes’i olarak bilinen 10 bin yıllık Dara Harabeleri’nde Babil ve Pers imparatorluklarına ait tarihî kalıntılar bulunmaktadır.

Telkari: Mardin yöresine ait bir gümüş işleme sanatı olan ve bölgeye de adını veren telkârilerden alabilirsiniz. İlçedeki dükkanlardan hediyelik eşyalar bulacaksınız.

Midyat: Güneydoğu gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı ve dinlerin, dillerin buluşma noktası olarak kabul edilen Mardin ilçesidir. Köyleri, taş evleri, camileri, kiliseleri ve otelleri ile meşhurdur. Özellikle burada çekilen dizilerle meşhur olan Midyat, Gap turları ile Güneydoğu gezilecek yerler rotasında yer almaya başlamıştır.

Antakya Kalesi: İstanbul’daki surlardan sonra Türkiye’nin en uzun surlarına sahip olan kaledir. Büyük İskender döneminde yapılmıştır. 23.600 metre uzunluğundadır.

Cehennem Kayıkçısı: Mitolojide adı geçen kabartma bir insan portresidir. İmparator Antiochos zamanında Antakya’da birçok insanın ölümüne neden olan veba salgını sırasında yapılmıştır.

Saint Pierre Kilisesi: Antakya’da 13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşmaktadır. Hıristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilir. Gap gezileri sayesinde burayı da keşfedebilirsiniz.

Güneydoğu gezilecek yerler ve bu cennet coğrafyada gezilecek yerler elbette saydıklarımızla sınırlı değil. Gap turları gezilecek yerler programına bazı organizasyon firmaları aşağıdaki tarihi yerleri de ekliyorlar. Kiliseler, camiler, manastırlar ve diğer yapılar bölgenin kültürel zenginliğini ortaya koyuyor.